Jak pečovat o svíčky? Tipy a triky pro dokonalé hoření

Sójové svíčky AteLyer z kolekce Barvy života

Milí, vaše obliba svíček z mé dílničky stále roste a roste, za což vám ze srdce děkuji. Neskutečně mě to inspiruje a já už střádám plány na další kolekci, která bude ještě o něco krásnější, přírodnější a voňavější. Máte se na co těšit, já nedočkavostí skoro nespím. A protože svíčky budou součástí AteLyeru už nastálo, rozhodla jsem se sepsat vám pár rad, tipů a zkušeností, jak o svíčky pečovat.

Sójový vosk vs. parafín, v čem je rozdíl a proč je potřeba o sójovou svíčku trochu pečovat?

Možná si říkáte, na co je potřeba návod, vždyť je to jen svíčka a ta se zapálí a hoří. Je v tom ale hlubší mysl. Sójový vosk, který používám k výrobě svíček má totiž trochu jiné vlastnosti, než běžný parafín, ze kterého se vyrábí až 90 % běžně dostupných svíček. Sójový vosk vyrobený ze sójových bobů je 100% přírodní a ekologický a na rozdíl od parafínu nevylučuje při hoření žádné škodlivé látky, díky čemuž je zcela zdravotně nezávadný. Jeho další výhodou je vyšší teplota tání a s tím spojená opravdu dlouhá doba hoření, která je až o 50 % delší, než je tomu u běžných parafínových svíček. Stručně řečeno, parafínová svíčka vyhoří tak rychle, že žádná péče není třeba, naopak sójová svíčka s vámi bude dlouhé desítky hodin a právě díky tomu je potřeba o ni trochu pečovat, tak jako o každý oheň. 🙂 Proto jsem pro vás připravila pár rad a nebojte se, vypadá to jako záplava slov, ale není to vůbec složité.

Kvalitní svíčka, polovina úspěchu

Všechny svíčky prochází pečlivým testováním, abych si byla jistá, že hoří silně, rovnoměrně a na konci nezbývá po stranách nádoby nerozpuštěný vosk. Kvalitní ingredience, testování a krásná svíčka je ale pouze polovinou úspěchu. Péčí, kterou svíčce věnujete můžete udělat hotové zázraky a zlepšit tak kvalitu, intenzitu i dobu hoření. Nezapomínejte, že každý oheň potřebuje péči.

Zásada č.1: Zastřižení knotu = perfektní hoření

Vždy před každým dalším zapálením svíčky zastřihněte knot na cca 0,5 až 1 cm. Díky tomu zbavíte knot černé bambule na jeho konci a zajistíte krásný, silný a akorát vysoký plamínek.

Zásada č.2: Srovnání knotu = rovnoměrné rozpouštění vosku

Během hoření svíčky se knot přirozeně nahne k jedné straně a může se tak stát, že vosk nebude ubývat rovnoměrně. Proto je důležité vždy před každým dalším zapálením svíčky srovnat knot do středu sklenice, což zajistí dokonale rovnoměrné tání vosku.

Zásada č.3A: Doba hoření = minimální čas hoření

Abyste si užili co nejdelší čas se svou svíčkou, nechte ji hořet nejméně 2 až 3 hodiny. Tento krok je velmi důležitý, zajistí krásné hoření svíčky a rovnoměrné rozpouštění vosku bez vytváření „tunelu“, neboli ulpívání nerozpuštěného vosku na stěnách nádoby. Ideální je, když se vosk rozpustí do všech krajů nádoby a vytvoří takzvané rovnoměrné voskové „jezírko“. Pokud k tomu nedojde při prvním zapálení svíčky, nelekejte se. Je to dáno tím, že plamínek přesahuje horní okraj nádoby a nemá tak dostatečnou sílu rozpálit ji, jakmile se plamínek postupným hořením schová do nádoby, vosk se začne rozpouštět po celé ploše.

Pokud svíčku pravidelně nenecháte hořet nejméně 2 až 3 hodiny, začne se z vosku na stěnách nádoby utvářet výše zmíněný „tunel“, který ubírá svíčce na intenzitě hoření a může dusit plamínek, který potom nedostatečně hoří a nerozpouští vosk tak jak má.

Pokud se vám stane, že se začne tvořit „tunel“, nezoufejte. Svíčku zapalte, nechce rozpustit trochu vosku a ten odstraňte kovovou lžičkou, tím se k plamínku dostane více vzduchu a začne lépe hořet. Poté svíčku zabalte do alobalu, který je nehořlavý a pomůže svíčku rozehřát až do krajů nádoby. Nakonec alobal odstraňte.

Zásada č.3B: Doba hoření = maximální čas hoření

Nejdéle nechte svíčku hořet 4 až 5 hodin. Tím zajistíte, že rozpuštěný vosk znovu zatuhne a svíčce tak výrazně prodloužíte životnost.

Zásada č.4: Kdy je svíčka vyhořelá? = bezpečnost na prvním místě

Svíčku z bezpečnostních důvodů již dále nezapalujte, pokud je ve sklenici pouze cca 0,5 až 1 cm vosku. Tím zabráníte hoření ingrediencí či prasknutí sklenice nebo minerálních kamenů, které byly doteď ukryty ve vrstvě vosku na dně. Tip: Zbylý vosk použijte do aromalampy, díky čemuž nepřijde nazmar ani jediná kapka. 🙂

Tak to jsou čtyři naprosto zásadní body při péči o přírodní svíčky a teď jdeme na praktické tipy, které by vás ještě mohly zajímat a také něco málo k bezpečnosti.

Co dělat, když svíčka nehoří rovnoměrně?

Nechali jste svíčku hořet dostatečně dlouho, zastřihujete knot a přesto to není ono?

Slabý plamínek (plamínek nižší než 1,5 cm) = krátký knot (nižší než 0,5 až 1 cm)
Pokud je plamínek slabý a vosk nedostatečně taje, odstraňte trochu rozpuštěného vosku třeba kovovou lžičkou. Tím se k plamínku dostane větší přísun vzduchu a začne správně hořet. Někdy stačí odstranit jednu lžičku vosku, někdy dvě až tři, uvidíte podle potřeby.

Svíčka hoří moc silně (plamínek vyšší než 2,5 cm) = dlouhý knot (vyšší než 0,5 až 1 cm)
Pokud vám svíčka hoří příliš vysokým a aktivním plamenem, sfoukněte ji a po vychladnutí zastřihněte knot na cca 0,5 cm. Kratší knot hoření zklidní a prodlouží tak dobu hoření vaší svíčky.

Vliv okolní teploty

Na hoření svíčky má vliv také okolní teplota. Pokud hořící svíčku vezmete například v zimě na terasu, vosk bude přirozeně méně tát kvůli chladné okolní teplotě. Podobný vliv může mít chladnější místnost, průvan a nebo také studená plocha, na kterou svíčku položíte, například sklo nebo kámen.

Nehoří květy, minerály a další ingredience, kterými je svíčka zdobená?

Mé svíčky jsou zdobeny květy, minerály a dalšími ingrediencemi, což vede k otázce, zdali je to bezpečné. Nebojte se, jakmile svíčku zapálíte, vosk se začne rozpouštět a všechny ingredience se postupně ponoří do vosku, kde zůstanou ukryté až do chvíle, než svíčka dohoří cca 0,5 až 1 cm nad dno. Poté je lepší ji uhasit a znovu nezapalovat viz bod výše. Pokud by se přece jen stalo, že některá z ingrediencí v průběhu začne hořet, svíčku uhaste a vyjměte daný kus pinzetou, stává se to ale velmi zřídka.

Bezpečnost na první místě aneb každá svíčka je malý oheň

Buďte opatrní při manipulaci se svíčkou, nádoba je velmi rozpálená. Hořící svíčku nikdy nenechávejte bez dozoru a také v průvanu, nenechávejte ji v blízkosti hořlavých předmětů a dbejte na to, aby byla mimo dosah všetečných ručiček dětí a domácích zvířátek.

Shrnutí na závěr

A máme vyhráno! Pokud se přece jen nebude něco dařit, určitě se nebojte mě kontaktovat, společně to vyřešíme raz dva. 🙂

S úctou a ♥ na dlani

vaše Judit (Ate)Lyerová

2 replies
    • Judit (Ate)Lyerová
      Judit (Ate)Lyerová says:

      Krásný den Jani,

      to je dáno mnoha faktory, ale pokud je správně zvolená šířka knotu, knot zastřiháváme a občas jej otočíme ke středu (když se bavlna ohne více k jedné straně), tak by k tomu docházet nemělo. Pokud ano, můžete zkusit obalit sklo svíčky alobalem a tím zvýšit kumulaci tepla uvnitř, také se doporučuje nechat svíčku vždy hořet dokud se nevytvoří voskové jezírko po celé ploše – tím tunelu předejdete. Pokud se ani tak nepodaří, zbylý vosk lze krásně použít do aromalampy 🙂 Judit

      Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *