Jak pečovat o svíčky? Tipy a triky pro dokonalé hoření

Přírodní sójová svíčka Citrusová s vůní meduňky a citronely

Milí, vaše obliba svíček z mé dílničky stále roste a roste, za což vám ze srdce děkuji. Neskutečně mě to inspiruje a já už střádám plány na další kolekci, která bude ještě o něco krásnější, přírodnější a voňavější. Máte se na co těšit, já nedočkavostí skoro nespím. A protože svíčky budou součástí AteLyeru už nastálo, rozhodla jsem se sepsat vám pár rad, tipů a zkušeností, jak o svíčky pečovat.

Sójový vosk vs. parafín, v čem je rozdíl a proč je potřeba o sójovou svíčku trochu pečovat?

Možná si říkáte, na co je potřeba návod, vždyť je to jen svíčka a ta se zapálí a hoří. Je v tom ale hlubší mysl. Sójový vosk, který používám k výrobě svíček má totiž trochu jiné vlastnosti, než běžný parafín, ze kterého se vyrábí až 90 % běžně dostupných svíček. Sójový vosk vyrobený ze sójových bobů je 100% přírodní a ekologický a na rozdíl od parafínu nevylučuje při hoření žádné škodlivé látky, díky čemuž je zcela zdravotně nezávadný. Jeho další výhodou je vyšší teplota tání a s tím spojená opravdu dlouhá doba hoření, která je až o 50 % delší, než je tomu u běžných parafínových svíček. Stručně řečeno, parafínová svíčka vyhoří tak rychle, že žádná péče není třeba, naopak sójová svíčka s vámi bude dlouhé desítky hodin a právě díky tomu je potřeba o ni trochu pečovat, tak jako o každý oheň. 🙂 Proto jsem pro vás připravila pár rad a nebojte se, vypadá to jako záplava slov, ale není to vůbec složité.

Kvalitní svíčka, polovina úspěchu

Pro své svíčky vybírám pouze kvalitní ingredience, jako je čistě přírodní sójový vosk, bavlněné knoty a esenciální oleje. Všechny svíčky prochází pečlivým testováním, abych si byla jistá, že hoří silně, rovnoměrně a na konci nezbývá po stranách sklenice žádný nerozpuštěný vosk. Kvalitní ingredience, testování a krásná svíčka je ale pouze polovinou úspěchu. Péčí, kterou svíčce věnujete můžete udělat hotové zázraky a zlepšit tak kvalitu, intenzitu i dobu hoření. Svíčky a především oheň jsou totiž tak trochu živé bytosti. 🙂

Zásada č.1: Svíčku nechte vždy hořet dostatečně dlouho = perfektní rozpouštění vosku

Je velmi důležité, abyste svíčku po zapálení nechali hořet tak dlouho, dokud se vosk nerozpustí do všech krajů sklenice a nevytvoří takzvané voskové jezírko po celé ploše. Trvá to jednu až dvě hodiny a tento malý trik zaručí, že svíčka bude hořet rovnoměrně a na stěnách sklenice nebude zůstávat žádný nerozpuštěný vosk. Pokud svíčku uhasíte dříve, než dojde k vytvoření jezírka, začne se z vosku na stěnách sklenice utvářet takzvaný tunel, který ubírá svíčce na délce hoření a může dusit plamínek, který potom nedostatečně hoří a nerozpouští vosk tak jak má.

Pokud se vám přece jen stane, že se začne tvořit tunel, nezoufejte. Svíčku zapalte, nechce rozpustit trochu vosku a ten odstraňte kovovou lžičkou, tím se k plamínku dostane více vzduchu a začne lépe hořet. Poté svíčku zabalte do alobalu, který je nehořlavý a pomůže svíčku rozehřát až do krajů sklenice. Nakonec alobal odstraňte.

Zásada č.2: Pravidelně zastřižený knot bez černé bambule = perfektní hoření

Knot pravidelně zastřihujte na délku 0,7 až 1 cm a zbavujte jej černé bambule, která se vytváří na jeho konci během hoření. Jednoduše řečeno, před každým zapálením zkontrolujte, jestli není knot příliš dlouhý a jestli nepotřebuje zbavit černé bambule, která může zhoršovat kvalitu hoření.

Co dělat, když svíčka nehoří rovnoměrně?

Nechali jste svíčku hořet dostatečně dlouho, zastřihujete knot a přesto to není ono?

Slabý plamínek (plamínek nižší než 1,5 cm) = krátký knot (nižší než cca 0,5 cm)
Pokud je plamínek slabý a vosk nedostatečně taje, odstraňte trochu rozpuštěného vosku třeba kovovou lžičkou. Tím se k plamínku dostane větší přísun vzduchu a začne správně hořet. Někdy stačí odstranit jednu lžičku vosku, někdy dvě až tři, uvidíte podle potřeby.

Svíčka hoří moc silně (plamínek vyšší než 3 cm) = dlouhý knot (vyšší než 1 cm)
Pokud vám svíčka hoří příliš vysokým a aktivním plamenem, sfoukněte ji a po vychladnutí zastřihněte knot na cca 0,7 cm. Kratší knot hoření zklidní a prodlouží tak dobu hoření vaší svíčky.

Vosk taje na jedné straně více než na druhé = knot není ve středu
Během hoření se může stát, že se knot malinko ohne, stočí nebo se nakloní k jedné straně. To může vést k nerovnoměrnému hoření, kdy na jedné straně ulpívá vosk na skle a nerozpouští se. Jednoduché řešení je posunutí či naklonění knotu do středu. Opět vám k tomu poslouží třeba kovová lžička, tentokrát ale její druhá strana.

Vliv okolní teploty

Na hoření svíčky má vliv také okolní teplota. Pokud hořící svíčku vezmete například v zimě na terasu, vosk bude přirozeně méně tát kvůli chladné okolní teplotě. Podobný vliv může mít chladnější místnost, průvan a nebo také studená plocha, na kterou svíčku položíte, například sklo nebo kámen.

Délka hoření

Abyste si užili co nejdelší čas se svou svíčkou, doporučuji ji nechávat hořet nejméně 2 hodiny (kvůli rovnoměrnému rozpuštění vosku) a nejdéle pak 3 až 4 hodiny. Tím, že svíčku budete mít zapálenou vždy maximálně 3 až 4 hodiny zajistíte, že rozpuštěný vosk znovu zatuhne a ubude ho tak o dost méně, než když necháte celou svíčku vyhořet najednou. 🙂

Kdy je svíčka vyhořelá?

Svíčku z bezpečnostních důvodů uhaste, když na dně kolem knotu zbývá cca 0,5 cm vosku. Tím zabráníte hoření květů či prasknutí minerálních kamenů, které byly doteď ukryty ve voskové vrstvě na dně svíčky. Včasným uhašením se také vyhnete výjimečnému prasknutí sklenice z důvodu vysokého žáru a také zamezíte zničení plochy, na které horká sklenice svíčky stojí. Zbylý vosk můžete rozpustit ve vodní lázni, nalít jej do silikonových formiček a využít například do aromalampy. Pokud sklenici vymyjete horkou vodou, je připravená na další použití.

Nebojte se květů a minerálů

Mé svíčky jsou zdobeny květy a minerály, což vede k otázce, zdali je to bezpečné. A já říkám, není se čeho bát. Jakmile svíčku zapálíte, vosk se začne rozpouštět a všechny ingredience včetně minerálních kamínků se postupně ponoří do vosku. Nemusíte se proto obávat, že by nebezpečně hořely, výjimečně na začátku lehce chytí, doutnají a po chvíli se samovolně uhasí v rozpuštěném vosku. Tak jako tak svíčku v žádném případě nenechávejte bez dozoru a v případě problému ji uhaste, to platí pro všechny svíčky na světě bez rozdílu.

Bezpečnost především

Se svíčkou manipulujte opatrně, sklenice může být rozpálená. Hořící svíčku nikdy nenechávejte bez dozoru a také v průvanu, nenechávejte ji v blízkosti hořlavých předmětů a dbejte na to, aby byla mimo dosah všetečných ručiček dětí a domácích zvířátek.

Shrnutí na závěr

A máme vyhráno! Zásada číslo 1 a zásada číslo 2 zaručí 99% úspěch a pokud se přece jen nebude něco dařit, určitě se nebojte mě kontaktovat, společně to vyřešíme raz dva. 🙂

Vaše Judit (Ate)Lyerová

0 komentářů

Těším se na vaše komentáře

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.