Symboly a tajemství 1: Posvátné a starověké Dzi korálky

Milí moji,

máme tu krásný podzim a na jeho oslavu bych vám ráda představila dvě nové mini kolekce. Takové, jaké tu ještě nebyly, s nádechem historie a mystickou vůní.

Řeč je o dvou kolekcích protkaných podzimní vůní, a především starověkými Dzi korálky. Jedna z kolekcí nese své jméno jednoduché a krásné… tedy „Dzi“ a ta druhá, lesem ovoněná, se jmenuje „Dzi z mechu a kapradí“. K jejich vytvoření mě inspirovaly právě kouzelné achátové Dzi korálky, které mě zaujaly nejen svou krásou, ale hlavně příběhem. Nechala jsem se jimi doslova očarovat a pod mýma rukama tak vznikly nové šperky s tibetským nádechem.

Kolekce „Dzi“ je inspirovaná hřejivými západy Slunce a barvami podzimního listí. Slunce se v ní odráží v podobě kamenů jako je tygří oko pro energii, oranžový a černý sluneční kámen pro štěstí a záhněda pro dobrou náladu. Jemné detaily dotváří posvátné Dzi korálky z přírodního achátu a také nádherného zkamenělého korálu. Všechny tyto silné minerální kameny spojují různé druhy jaspisu, bambusový achát, africký opál a voňavé mahagonové či santalové dřevo. Kolekce Dzi je opravdovou energií pro možná trochu pochmurné podzimní dny.

„Dzi z mechu a kapradí“ je kolekce pro milovníky lesa a klidu, který vyzařuje. Ukrývá v sobě doslova nekonečně odstínů zelené barvy, která symbolizuje přírodu, uklidnění, naději a novou sílu, kterou můžeme během podzimních večerů pozvolna čerpat. V této kolekci dominuje serpentin pro meditaci, ochranný amulet labradorit a olivín pro štěstí. Vše spojuje zelenkavý mechový achát, žlutý jaspis a také broušený pyrit. Dzi korálky zde působí jako oči do duše, ze kterých můžeme čerpat energii.

A co že to jsou vlastně ty Dzi korálky, o kterých tu celou dobu mluvím? Však já vám to hned povím… rolujte pod galerii a dozvíte se dávné tajemství těchto posvátných korálků. 🙂

Dzi korálky a jejich tajemná historie

Dzi korálky jsou starověké ochranné amulety, které se záhadně objevovaly v mnoha asijských kulturách, ty nejstarší pak v Indii až 2000 let př.n.l. Dodnes se nezjistilo, kdo a jak původní Dzi korálky ve skutečnosti vyrobil, a proto Tibeťané věří, že pochází z rukou božích. První korálky byly údajně přivezeny tibetskými vojáky z Persie jako ochrana proti uhranutí neboli ďábelskému oku. Víra v ďábelské oko je stále protkaná mnoha náboženstvími a s tím je spojeno také množství ochranných amuletů. Mezi nejznámější patří Hamsa či ruka Fátimy nebo také Nazar (modro-bílé oko známé například z Turecka). Lidé od pradávna věří, že nejlepší ochranou proti oku ďábla je také oko, a proto byly Dzi korálky s motivem oka považovány za nejcennější.

Barvy a tvary

Dzi korálky mohou mít nespočet barev i tvarů a můžeme na nich najít mnoho různých motivů od kruhů, čárek, čtverců a vlnek, avšak počet očí je považován za nejvýznamnější. Dzi se dvěma oky přináší harmonii a lásku do vztahů a celé rodiny. Dzi se třemi oky je kamenem šťastných náhod, dlouhověkosti, bohatství a pohody. Dzi s pěti oky symbolizují bohatství a dlouhověkost. Kameny s šesti oky mají za úkol odstraňovat všechny životní překážky od nemocí až po nešťastné náhody. A Dzi s devíti oky je nejsilnější amulet pro štěstí a moudrost. Překlad tibetského Dzi znamená lesk, jasnost či nádhera. V čínštině je název překládán jako nebeský korálek či perla. Dzi korálky si můžete prohlédnout v galerii na konci článku.

Starověké a novodobé Dzi korálky

Původní starověké Dzi korálky mají nesmírnou sběratelskou hodnotu a jsou velmi ceněné. Nejvíce se jich nachází v Tibetu a okolních zemích, kde se dědí z generace na generaci a je téměř nemožné je získat. I z toho důvodu se začaly vyrábět novodobé Dzi korálky (ty najdete i na mých špercích), které jsou oblíbené v mnoha kulturách, a i mezi samotnými Tibeťany. Novodobé Dzi korálky nejsou se své podstatě považovány za mystické, ale věří se, že časem a úsilím se mystickými stanou. Za takové úsilí je považováno například vysvěcení lámou či guru, nošení korálků na svatá místa anebo přeříkávání manter či modliteb. Za velikou výhodu novodobých Dzi korálků je také považováno, že v sobě nenesou špatnou karmu předchozích majitelů… a tak se do vysvěcení svých Dzi korálků můžete pustit rovnou sami. Ponesou tak jen vaši energii a sílu, kterou do nich vložíte. ?

Tak to je ta krásná historie starověkých Dzi korálků, která mě tak učarovala. Jejich náboj, mystika a vědomí, že historii svých Dzi korálků může utvářet každý z nás…

Kolekce Dzi šperků

Celou kolekci najdete na e-shopu a já už se moc těším, ke komu tyhle krásné kousky najdou cestu.

A příště si povíme něco o silném ochranném symbolu zvaném Hamsa. 🙂

S úctou a ♥ na dlani

vaše Judit (Ate)Lyerová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *