Vše o vědomé práci s minerálními kameny, meditačních technikách a vizualizacích

Mysl je tím nejúžasnějším nástrojem transformace

Milí moji,

v předchozím článku Vše o energetické paměti, čištění a nabíjení minerálních kamenů a krystalů jsme vstoupili do tajemné říše minerálů a dnes už se konečně vydáme na cestu vědomé práce s nimi. Právě ta možná mnohým z vás otevře zcela nový rozměr vnímání těchto energetických darů přírody a naprosto vás pohltí.

Nejprve mi ale dovolte citovat předmluvu z minulého článku, protože cítím, že by měla zaznít i tady. Pokud jste článek četli, následující dva nadpisy s textem klidně přeskočte a pokračujte trochu níže na nadpis Vědomá práce s minerálními kameny a krystaly: Síla Země ve vašich rukou. Tam začne naše hlavní téma.

Minerální kámen jako nádherná dekorace, osobní talisman i energetický zářič

Minerální kameny jsou nádherné energetické “bytosti” s velikou silou a schopností přenášet své vibrace nejen do prostoru, ale také do naší mysli. Pokud se vydáme na cestu poznání a vědomě vstoupíme do jejich kouzelné říše, můžeme objevit zcela nový rozměr vnímání. Kameny nám mohou pomoci harmonizovat domov, jsou silnými osobními talismany i ochránci, dokáží odrážet negativní energie, uklidňovat i léčit a skrze sílu meditace se mohou stát našimi průvodci na cestě Životem. To, co do nich vložíme a co v nich spatříme záleží jen a jen na nás, na dané chvíli a na našem vnitřním rozpoložení. Pro někoho tak můžou být minerální kameny krásnou dekorací, pro druhého talismany ochrany a pro dalšího duchovní průvodci. Každý v nich uvidíme něco jiného a vše je správně. Stačí jen věřit, věnovat svým kamenům vědomou pozornost a vložit do nich osobní záměr a skutečné přání.

Kameny nejsou neživé, mají svou duši i miliony let dlouhou paměť

Věděli jste že i kameny jsou živé bytosti? Nene, nejsem blázen, jen čtěte dál. Z hlediska materiálního pohledu na svět jsou kameny jasně neživé, stejně jako spousta dalších přírodních zázraků. Z hlediska energie jsou ale živější, než si vůbec dokážeme představit. Jak je to možné? Představte si, že si vezmete krásný kus ametystu a odnesete si jej domů. A teď si představte, jak dlouhou ušel cestu, než se dostal do vašich rukou. Nemyslím tím jen v našem viditelném světě, ale především ve světe očím skrytým.

Minerály a krystaly vznikají pod povrchem stovky až tisíce let, v některých případech dokonce miliony let a celou tu dobu v sobě ukládají energii Země. Co všechno bylo potřeba, aby vůbec mohly vzniknout? V jaké době a na jakém místě začaly růst? Kdo zrovna chodil po zemském povrchu? Byli to lidé? Nebo dokonce prastará zvířata, či snad naši předci? Můžeme se jen zasnít a uvědomit si tak, jak úžasný kus magické historie a přírodního umění se v nich ukrývá. To, co dokáže nejmocnější Matka Příroda je (ne)skutečné a všechny zemské vibrace se ukládají právě do kamenů. Stovky, tisíce, miliony let se tak postupně vytváří jejich energetická paměť a vnitřní síla. A ve chvíli, kdy kámen vyjmeme ze země, pokračuje jeho cesta v našem světě dál a dál. Možná až na druhý konec světa a možná, že právě do vašich rukou.

Tolik k citované předmluvě a teď vítejte v říši vědomé práce s energií.

Vědomá práce s minerálními kameny a krystaly: Síla Země ve vašich rukou

Tak co je to ta neustále zmiňovaná „vědomá práce“? Vědomá práce není sama o sobě žádnou speciální technikou, není sama o sobě ani žádnou záhadou či tajemstvím. Vědomá práce je ve své podstatě plné vnímání přítomného okamžiku, tedy toho, co právě děláme a na co právě myslíme tady a teď. Vědomá práce je čisté uvědomění a soustředění naší mysli na konkrétní záměr či vizualizaci, neboli představu. Vědomá práce je vnitřní tvoření snů, tvoření našeho světa takového, jaký si jej přejeme. Můžeme ji nazvat meditací, můžeme ji nazvat zvědoměním či transformací, nebo také hrou s myslí. Na tom, jak ji nazveme ale vůbec nezáleží, důležité je věřit a soustředit se na záměr, tedy na to co si přejeme.

A jakou roli v takové práci s myslí hrají minerální kameny? Fyzickou, energetickou a posilující. Pokud začneme věřit v sílu přírody a její přirozenou energii, minerální kameny nám ji předají a to prostřednictvím svých vibrací v kombinaci s naší vírou. Víra ve spojení s energií je velkým hybatelem, který dokáže s naší myslí mnoho zázraků. A jak víme, mysl ovlivňuje mnoho procesů kolem nás i v těle samotném. Pomocí kamenů se také silně rozvíjí naše plné soustředění, a to už pouze díky kontaktu s nimi. Při jejich držení, či pokládání na tělo fyzicky cítíme jejich přítomnost a ta velmi pomáhá při soustředění a tvorbě našich vizualizací. Zjednodušeně řečeno, máme v kamenech jakéhosi fyzického pomocníka a meditace tak přestává být abstraktní a nehmatná. Takové vnímání meditace je pro mnohé těžko uchopitelné a proto máme tendenci „se na to vybodnout“. Jen tak být a nemyslet „na nic“ je totiž opravdu velmi těžké. 🙂 S klidným svědomím tak klidně opusťte představu meditace v podobě dlouhého sezení v lotosovém sedu s naprosto čistou myslí. Není to sice neproveditelné, ale věřte, že to dokáží jen skuteční mistři, kteří meditaci zasvětí velkou část života. Proto miluji práci s kameny a dalšími energetickými předměty v kombinaci s vizualizacemi. Dávají vědomé práci s myslí tvar a obraz. Dávají jí skutečnou podobu. Kamínky jsou tak fyzickými i duchovními pomocníky a zároveň velkou zásobárnou energie Země i Vesmíru.

Vědomá práce s minerálními kameny a krystaly: Co všechno se pod ní skrývá?

Malé přiblížení vědomé práce s myslí za pomocí kamínků máme za sebou a teď si bodově prozradíme na co je můžeme využívat.

• Kameny a krystaly můžeme vnímat jako nádherné dekorace a energetické zářiče v prostoru vašeho domova.
• Menší kamínky můžeme nosit všude sebou jako osobní talismany ochrany a energie, třeba v kapse nebo v batohu.
• Můžeme je mít také jako amulety štěstí na cestách, při zkouškách či dalších náročnějších životních situacích.
• Kameny můžeme dát na noční stolek či pod polštář jako ochránce klidného spánku.
• S kameny můžeme vytvářet harmonizující „krystalové mřížky“. Více níže v Další techniky vědomé práce s minerálními kameny a krystaly.
• Za pomoci kamenů můžeme harmonizovat a energeticky očistit vodu, kterou pijeme. Používáme pouze nebarvené a nerozpustné minerály. Více níže v Další techniky vědomé práce s minerálními kameny a krystaly.
• Prostřednictvím kamenů můžeme energeticky očišťovat tělo, duši i prostor. Více níže v Další techniky vědomé práce s minerálními kameny a krystaly.
• Do kamínků můžeme vložit své osobní záměry i tajná přání.
• Kameny můžou být našimi průvodci při duchovním léčení těla i mysli. (Pozn.: Duchovní práce a práce s minerálními kameny nenahrazuje lékařskou péči.)
• Kameny můžeme používat jako pomocníky pro vědomou práci s myslí a při tvoření vizualizací.
• Kamínky lze používat jako nástroje energie při cestách do podvědomí a meditacích.

S čím nám může meditace a vědomá práce s minerálními kameny a krystaly pomoci?

Nejdostupnějším nástrojem ke změně je velmi často právě naše mysl a když se s ní naučíme pracovat, získáme neuvěřitelné možnosti. Nejen duchovní, ale také fyzické, protože na energetické úrovni uvolníme mnoho bloků, které brání vývoji. Vědomá práce s myslí nám tak může otevřít cestu k vyřešení nejrůznějších témat, které nás často trápí již od dětství. Když se ponoříme do hloubi duše, začneme vidět věci z jiných úhlů, dostanou se k nám informace, které jsme před tím neviděli a z bezmoci se tak může stát velká osobní moc. A právě ono velké trápení či přítomnosti nemoci je často spouštěčem těchto událostí a vědomých změn v našem životě. Pomocí meditačních technik tak můžeme lépe zvládat náročné dny či práci, stres, neshody s lidmi i nervozitu a hluboká meditace může na duchovní úrovni dokonce uvolňovat napětí, bolesti a spouštět přirozené hojivé procesy těla i duše. Možností je nekonečně mnoho a i přesto, že velmi souzním s větou „Věř a víra tvá tě uzdraví.“, nesmím zde ještě jednou opomenout důležitou informaci: Duchovní práce a práce s minerálními kameny nenahrazuje lékařskou péči. Nikdy ale nezapomeňte na to, že „Veselá mysl je půl zdraví.“ 🙂

Jak provádět meditační techniky a vizualizace: Pár praktických tipů na začátek

Nyní si řekneme pár praktických tipů pro meditaci s kameny a také vám představím jednu ze svých oblíbených meditací, na které si ukážeme, že s myslí se dá opravdu nekonečně hrát.

Své osobní kameny si nechte jen pro sebe
Kameny, které vnímáte jako osobní talismany byste neměli nikomu půjčovat, aby nedošlo k přenosu vaší energie na jiného člověka či naopak. V případě, že je někomu půjčíte, je vhodné je před vědomou prací energeticky očistit.

Kamínkům pravidelně věnujte vědomou péči
Kameny, které používáte k meditaci a vědomé práci s myslí jsou mimořádně energeticky vytížené a proto je potřeba jim věnovat pravidelnou péči. Nezapomínejte jim dopřávat „očistné lázně“, aby vám mohly plně předávat svou sílu. Pokud je zrovna nepoužíváte, mějte je uložené na pozitivně naladěném místě. Ideální je osobní oltářek či noční stolek a blízkost minerálních kamenů jako je křišťál a ametyst, které mají očišťující účinky.

Jaké kameny vybrat?
Kamínky můžete mít různé a nebo stále stejné. Můžete mít univerzální kameny, které vás budou provázet veškerými tématy a nebo můžete na vybrat jiné, příhodnější pro danou chvíli. Podle své přirozené energie jsou kameny zaměřeny na nejrůznější témata od posílení štěstí, prosperity a zdraví, přes uzemnění a uklidnění, až po ženství, lásku, energii a duchovní praxi. Minerály můžete kombinovat podle svého pocitu či popisů, které k nim náleží a nebo vybrat přímo ze setů, které intuitivně připravuji na dané záměry a sama jejich kombinace miluji.

Pro vědomou práci s kameny si najděte klidné a pozitivně naladěné místo
Aby vás nevytrhávaly myšlenky a mohli jste se vědomě soustředit na svůj záměr, je potřeba najít si vhodné prostředí. Může to být louka pod širým nebem, oblíbené místo v zahradě, pohodlná sedačka ve vašem obývacím pokoji, nebo třeba jóga podložka či polštář, který si dáte na zem v klidné místnosti. Doma si můžete zapálit svíčky, aromalampu či vonné tyčinky a nebo si uvařit uklidňující čaj. Cokoli je vám příjemné a cokoli navodí uklidňující pocity je skvělé. V případě hudby záleží, jestli vás nebude rušit v soustředění. Mě hudba při meditaci nevyhovuje, protože strhává mou pozornost jinam a tak dávám přednost tichu nebo zvukům přírody.

Jak se uvelebit?
Poloha, ve které se pustíte do vědomé práce s myslí záleží opět na vašem pohodlí. Můžete sedět, můžete ležet, je to jen na vás. Já osobně mám nejraději polohu v leže na zádech, kdy se můžu naprosto uvolnit. Její nevýhodou je ale možnost, že při plném uvolnění usnete. 🙂 I to je ale součástí procesu a dnes už se mi to nestává. Poloha v sedě je asi na začátek vhodnější právě kvůli udržení bdělosti, ale obě si především musíte zkusit sami. Poloha taktéž nemusí být pokaždé stejná, stejně jako místo. Oči mějte vždy zavřené, aby vás nerušily žádné vjemy kolem.

Kdy a jak často meditovat?
Vědomou práci s myslí lze provádět kdykoli budete cítit potřebu. Pokud pro začátek nevíte a hledáte rytmus, můžete zkusit každý den pár minut. Tím si meditaci vyzkoušíte a najdete si frekvenci a denní dobu, která vám nejvíce vyhovuje. I ta může být pokaždé jiná. Mě nejvíce vyhovuje začít odpoledne či večer po procházce nebo po józe. Když řeším náročnější téma, praktikuji meditaci denně a jindy třeba jen jedenkrát do týdne. Vždy vnímejte své potřeby.

Netlačte na sebe
Při práci s myslí je velmi důležité netlačit na sebe. Všude kolem nás to často může vypadat, že medituje každý a každému to jde bez větší námahy, jenže nevidíme za oponu. Nenechte se tímto vnímáním odradit a nezapomeňte, že každý krůček je důležitým posunem. Soustřeďme se jen na sebe. Udržet mysl klidnou byť i pár vteřin je úžasný úspěch! A věřte, že během pravidelného putování myslí uvidíte úžasné pokroky a změny.

Jak provádět meditační techniky a vizualizace: Praxe

Než vám prozradím jednu ze svých oblíbených meditací s kameny, ráda bych vám řekla, že techniku berte jako ryzí inspiraci, jako ukázku toho, jak může takové spojení s energií vypadat. Popusťte uzdu své fantazii a nechte se unášet svými představami i sny a dokážete vytvářet nádherné obrazy, které se mohou na míle vzdálit od těch mých.

V říši meditace nelze udělat chybu. Vše plyne jak má, naší rolí je být tvůrcem i pozorovatelem. Naše role se mění. My se měníme. A mysl je tím nejúžasnějším nástrojem transformace.

Připravte se na meditaci na klidném místě. Vyberte si své energeticky očištěné osobní kameny, případně zapalte svíčky či aromalampu a přejděte do polohy, kterou jste si zvolili. Já budu mluvit o poloze v leže a tak, jako kdybych meditaci právě praktikovala.

Fáze určení místa napětí a umístění kamenů
Lehám si na záda s rukama a nohama lehce od sebe tak, abych kolem sebe měla dostatečný prostor a klidně dýchám, zavírám oči. Nyní začínám uvolňovat vědomě každý sval a cítím celé své tělo. Svou mysl plně soustředím jen a jen na něj. Hledám místa, kde cítím napětí a pokud mé myšlenky utíkají k běžnému dni nebo jiným tématům, opět se vracím zpátky a vědomě vnímám každý sval, dokud nenajdu místo, které si zaslouží mou péči. To místo může být kdekoli a napětí může být velmi jemné, někdy ani nemusí být fyzické, ale pouze pocitové. Dnes mou oblastí bude břicho a podbřišek, který je spojen s ženskými energiemi. Své čtyři kameny rozmístím do této oblasti a nyní začínám vědomě pracovat s jejich silou.

Fáze poděkování a odevzdávání nepotřebného
Nejprve v duchu poděkuji za dary přírody, života, zdraví i daného dne a pokud cítím, že je to potřeba, modlitbu říkám nahlas. Poté pokračuji tím, že začnu pomalu vědomě odevzdávat vše, co mě trápí, nebo co již nepotřebuji. Jedno po druhé odevzdávám formou vědomé myšlenky s představou, že daná témata jsou třeba papírem, který shoří v plamenech a s ním vše, co mě tížilo. Může hořet rychle, nebo pomaleji, dávám tomu čas a vnímám, co se v mém obraze děje. (Někdy před touto meditací skutečně sepíšu tíživá témata na papír a spálím je.) Mysl stále plně soustředím a pokud utíká pryč, vracím ji zpět k meditaci. Ve chvíli, kdy cítím, že je vše nepotřebné pryč, poděkuji Přírodě, Vesmíru, či Bohu a nyní začíná fáze očisty a čerpání energie.

Fáze očisty těla i duše skrze čakry
Po odevzdání všeho nepotřebného procházím jednu čakru po druhé směrem od kořenové postupně až nahoru. V každé čakře se zastavím a snažím se vnímat napětí v dané oblasti, zdali tam je či nikoli a pokud ano, opakuji proces s vizualizací hořícího papíru. Když dojdu až k čakře korunní, plně se soustředím na silnou záři, která proudí celým mým tělem. Tuto vizualizaci zakončím tak, že se začnu vracet dolů od korunní čakry, přes všechny ostatní, až do čakry kořenové a nohama nechám odejít poslední zbytky nepotřebných energií, tíživých témat a představ. Mezi všemi těmito fázemi pracuji s vědomím, že kameny pomáhají celkovému procesu a fungují jako otevřená brána energie. Pokračuji fází čerpání zářivé léčivé energie.

Fáze čerpání zářivé léčivé energie
Po odstranění posledních nepotřebných energií přecházím do fáze čerpání síly. Zde opět projdu jednotlivými čakrami, ale s tím rozdílem, že se plně soustředím na obraz, ve kterém vidím zářivé Slunce, teplo, třpytivou energii a sílu, která se rozprostírá po celém mém těle. V tomto okamžiku se plně napojím na vnímání energie kamenů a představuji si, že jsou prostředníkem a branou pro plné proudění energie z Vesmíru. Obraz vypadá jako třpytivé proudy světla, které vnáší do mého těla sílu. V tuto chvíli se začínám soustředit na mravenčení a brnění prstů u rukou, které soustředěním rozprostírám do celých rukou i nohou, což je pro mě fyzický projev naprostého soustředění a plynutí energie. Neustále se vědomě soustředím a pokud je to potřeba, vracím mysl do přítomnosti a do toho, co se právě děje. Nenechám ji odejít k jiným myšlenkám, i když to někdy není snadné. Poté přecházím do fáze práce s kameny v rukou.

Fáze doteku
Po tomto procesu přichází poslední fáze, ve které spojím ruce s kameny a představuji si, že vesmírná energie putuje přímo do míst na těle, které jsem si na začátku určila jako sídla napětí. Ruce tedy pokládám na kameny do oblasti břicha a podbřišku a soustředím se na vizualizaci, ve které promlouvám s daným místem na těle a prociťuji jeho energii. Někdy v něm cítím něco, co brání uvolnění a tak s místem dále pracuji. Může jít o vzpomínku, kousek složitého tématu, či jiné bolístky, které ještě potřebují péči. K místu v duchu promlouvám a uvolňuji jej další zářivou energií, květinami, mořskými vlnami a dalšími představami, které jsou pro mě pozitivní. Když v představě vidím, že je místo čisté a zalité Sluncem, začnu vizualizovat obraz, ve kterém je dané místo rozkvetlé, prozářené a v něm tvořím svůj sen. Nechávám svou fantazii zářit a tvořím si živé představy mých přání tak, jako kdyby právě probíhaly. Pokud mě ruší jiné a třeba i neveselé myšlenky, snažím se je rozehnat a dokončit meditaci jen s pozitivními představami. Tuto fázi ukončuji když cítím naplnění, radost a uvolnění jako kdyby se má přání skutečně splnila.

Poděkování a ukončení meditace
Nakonec pomalu opustím své obrazy a pomalu otevřu oči, ruce mám stále na kamenech v oblasti podbřišku. Poté je vezmu do rukou a přidržím si je v dlaních nad čelem. Poděkuji a meditaci ukončuji. Kamínky odkládám na oltářek a před další vědomou prací je energeticky očišťuji.

Meditaci, kterou jsem vám právě popsala praktikuji pravidelně s většími či menšími změnami, které v danou chvíli přicházejí. Žádná meditace není stejná, obrazy i sny jsou pokaždé jiné a vaše budou samozřejmě také. Hlavní je vědět, že vše je správně. 🙂

Další techniky vědomé práce s minerálními kameny a krystaly

Vědomé spojení s kameny kdykoli a kdekoli
Energii kamenů můžeme přijímat nejen v nerušeném prostředí během hlubší meditace, ale v podstatě kdykoli a kdekoli. Například držením v rukou se soustředěním na určitý záměr. Stačí se jen usadit, ideálně zavřít oči a vytvořit si v mysli obraz, který vám v dané chvíli dodá energii. Pokud vás budou vytrhávat myšlenky, zaměřte se na svou vizualizaci, ve které si budete představovat proudění zářivého světla z kamenů. Tuto techniku můžete uvádět do praxe opravdu na jakémkoli místě, před spaním, při náročné situaci nebo když potřebujete dodat odvahu.

Tvorba krystalové mřížky
Při této technice se z minerálních kamenů a krystalů intuitivně sestavují obrazy a nejrůznější tvary mandal či geometrických obrazců. Při tvoření mřížky se soustředíme na záměr a každý kámen vědomě pokládáme na podložku či zem. Hotové krystalové obrazce zesilují energii a harmonizují prostor.

Energetická očista domova či prostoru
Pomocí minerálních kamenů a krystalů lze energeticky očistit nejen tělo a mysl, ale také domov a dokonce i přírodu kolem nás. Opět stačí využít znalosti z řádků výše a pomocí vizualizací se přenést do říše čisté energie. Kameny můžeme pokládat na nejrůznější místa a klidně i v nejrůznějších obrazcích formou krystalové mřížky. Vše tvoříme vědomě a se záměrem očistit prostor od negativních energií. Vhodná je také kombinace s použitím himalájské soli, vykuřovadla z bílé šalvěje či dřeva palo santo. Tomuto tématu se ale hlouběji budeme věnovat zase jindy.

Harmonizace a energetická očista vody
Harmonizování či tvoření krystalové vody za pomocí minerálních kamenů je oblíbená technika, kterou se energeticky očišťuje voda, kterou pijeme. Provádí se s použitím zcela přírodních, nebarvených, nerozpustných a nekovových minerálních kamenů, které se ponoří do karafy z vodou a po několika minutách se opět vyjmou. Voda je základem života.

Pár slov na závěr

Tak jak se vám líbilo ve světě práce s myslí pomocí minerálních kamínků a krystalů? Doufám, že ano a že jsem některým z vás pootevřela dveře ke změně. V následujících článcích se budeme věnovat zase dalším tématům a odkrývat tajemný svět meditace kousek po kousku. Pokud máte jakékoli dotazy, ozvěte se mi. 🙂

A pamatujte… V říši meditace nelze udělat chybu. Vše plyne jak má, naší rolí je být tvůrcem i pozorovatelem. Naše role se mění. My se měníme. A mysl je tím nejúžasnějším nástrojem transformace.

Všechny sety minerálních kamínků zaměřených na různá životní témata a záměry najdete přímo tady.

S úctou a ♥ na dlani

vaše Judit (Ate)Lyerová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *