Můj příběh – část třetí: Huba na špacír(u)

Po pár měsících si to šmrdolím pražskými Holešovicemi, jen pár kroků od míst mých slavných studií a vstupuju do říše divů ukryté za velkou železnou bránou. Do říše, která zásadně ovlivní můj další životní směr… to v té chvíli ale ještě ani netuším. Netuším vlastně nic moc. Je mi 20 let, a právě jsem s teenagerovskou hrdostí zahodila své životní poslání coby hledač prošlých potravin. Jaká škoda.

Ve větru se třepetají modlitební praporky, kolem hraje hudba a vzduchem se line nádherná vůně vonných tyčinek. Je tak krásná, tak na míle vzdálená „vůni“ velkoměsta a zrezlých plechovek v supermarketu.

Jsem z toho místa nervózní až na půdu. Ne, až na dvě půdy. Pěkně vysoký. A pak mi (asi himalájský) vítr přinese na mysl postarší dokument „Cesta do Indie“ od Igora Chauna, uklidním se a najednou vím, že tady bych mohla být doma…

…tady v tom světě plným barevných a potetovaných lidí s fousy a konvičkami na čaj všude po stole. Tady v tom světě, kde je kancelář ve sklepě mezi krabicema a topí se v kamnech. Tady, kde taky všichni ztrácej papírky s poznámkama a najít fixu co píše je vlastně malej zázrak. Tady, kde neexistujou plastový píchačky na měření času a nikdo v obleku se jmenovkou mi nevyká „slečno Lyerová, jdete zase pozdě“.

O to větším paradoxem bylo, že právě v tý době jsem poznala Filipa. Šestadvacátníka, který na naše první rande přišel v obleku a já o půl hodiny pozdějc. Inženýra, který pracoval v energetickým korporátu a měl svou kóji v jednom z takových těch velkých prosklených domů s proskleným výtahem, proskleným nábytkem, prostě všechno ze skla… kde si říkáte ,,Jak je sakra možný, že je to sklo pořád tak čistý?“.

A tak se stalo. S živlem jako je vítr se přece nedá smlouvat. Natožpak s tím himalájským. Filip šel ráno do své prosklené kóje v kravatě a já v zimní bundě do svýho sklepa. I v létě.

Dlouhé, předlouhé roky jsem v té nepálsko indické říši byla opravdu jako doma. Teda v globálním měřítku to asi nebylo tak úplně dlouho, jak to možná zní… Slovo „dlouho“ je totiž asi jako slovo „pravda“, oboje dělá dojem, ale obsah, aby člověk pohledal. Zkrátka… na mě to bylo HODNĚ dlouho.

Byli pro mě nepopsaný list a já zase pro ně. Kreativita se rovnala milionu a nuda nule. Ideální poměr. Plus k tomu ta nádherná vůně a filozofie, která semnou doslova rezonovala. Ego i srdce v rovnováze. Co víc si přát… Ne, že bych snad chodila včas, to už nikdo z vás asi ani nečeká.

Náplní mojí práce bylo za ta léta snad úplně všechno. To víte, člověk s virem „ten-blbec-se-udře“ je snem každýho šéfa. I toho nejvíc netradičního. A tak jsem se dostala od focení produktů, webaření, grafiky a navrhování oblečení až k objednávání zboží, vytváření kódů, prodeji a ježdění na veletrhy. Využila jsem všechno, co jsem uměla a co jsem neuměla, to jsem se naučila. V mezičase jsem vybalovala, visačkovala a m(o)udrovala. Zkrátka jako doma.

Jenže jak to tak i doma bývá, časem začnete mít pocit, že děláte všechno a vůbec nikdo to neocení. Někteří členové rodiny vám taky dříve či později začnou lézt na nervy a vy na oplátku zase jim. To abyste si nemohli nic vyčítat. A najednou ten hlásek ve vaší hlavě čím dál tím víc piští ,,Mám já tohle zapotřebí? MÁM JÁ TOHLE ZA POTŘEBÍ?“ A pak už jen pozorujete, jak vaše pusa začala šéfovat situaci a všechno to řekla nahlas. Místo vás! Představte si.

V té době i Filipova korporátní pusa nějak zvlčela, asi jak trávila nějak hodně času s tou mojí, nebo co. Oba jsme s tím sekli a rozhodli se, že vezmeme naše huby na špacír…

Do Indonésie!

Pokračování příště ♥

S úctou a ♥ na dlani

vaše Judit (Ate)Lyerová

1 reply
 1. Andrea Bednaříková
  Andrea Bednaříková says:

  Milá Judit ❤️,
  vždy se těším na Vaše slova a další pokračování !
  Přeji vše krásné a skutečné, aby i to nedosažitelné se pro Vás stalo dosažitelným…

  Wonderful life….

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *