Nejkrásnější a zároveň nejsmutnější místo ve Španělsku

Zkáza Mar Menor

Mar Menor

Největší solná laguna v Evropě zařazená na několik mezinárodních seznamů chráněných míst, domov mnoha vzácných druhů, a především jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů, který se stal děsivým příkladem lidské marnivosti a bezohlednosti vůči přírodě.

Není to ani 100 let, kdy tuto nádhernou lagunu bohatou na podmořský život oddělovala od moře jen nekonečně dlouhá úzká pláž dnes známá jako La Manga. Jedinečné místo mezi dvěma moři, kde vládla jen a jen příroda. Písečné duny, pouštní květiny, průzračně čistá voda a šumění vln. Dokonalá scenérie.

Naneštěstí ale žijeme ve světě, kde se politické zájmy a peníze staví nad přírodní dědictví a zdravý rozum…

Byla to právě unikátní poloha, která se v rukou chamtivosti stala definitivní zkázou pro tento nádherný přírodní prostor. Vyhrát byt v této oblasti byl zlatý hřeb španělských soutěží a ti z vás, kdo viděli legendární seriál La casa de papel si možná vybaví scénu, kdy Río slibuje Tokio, že si za uloupené miliony koupí byt právě v La Manze a budou zde žít život svých snů.

A jak to vlastně všechno začalo?

V 60 letech započala na La Manze výstavba jednoho z nejslavnějších letovisek Španělska a pevninská strana laguny se postupně proměnila v oblast intenzivního zemědělství známou jako „zahrada Evropy“. Kvůli křehkému ekosystému laguny byly dokonce v roce 1987 přijaty zákony na její ochranu, které byly ale naneštěstí v roce 2001 zrušeny a současně s tím byl také schválen regionální pozemkový zákon. Tím dala vláda volný průchod spekulacím s nemovitostmi a také podpořila nekontrolované budování vrtů na pevninské straně laguny pod populistickým heslem „voda pro všechny“.

A právě kombinace těchto kroků odstartovala jednu z největších ekologických katastrof v dějinách španělského pobřeží.

Život v laguně před zničením – zdroj videa ANSE https://www.asociacionanse.org/

Zkáza Mar Menor

Na jedné straně masivní výstavba hotelových komplexů a apartmánů, které několikanásobně převyšují kapacitu písčité La Mangy. Na straně druhé nelegální farmy, hloubení stovek vrtů a instalace odsolovacích zařízení na zavlažování obrovských zemědělských ploch. To vše bez jakýchkoli omezení chránících lagunu bezmocně uzavřenou mezi těmito dvěma světy. V průběhu let se výstavba rozrostla po celé ploše více než 20 km dlouhé La Mangy až do míst, kde budovy ohrožuje moře a na pevnině byla vytvořena tak široká síť nelegálních vrtů a potrubí vtékajících přímo do laguny, že je dodnes nelze plně zmapovat.

Nespoutaný urbanismus a neřízený cestovní ruch v kombinaci s masivním agroprůmyslem měly ničivý dopad na život v Mar Menor.

Odpadní vody z turisticky přetížené La Mangy, znečištění od sportovních lodí, odpad z odsolovacích zařízení a voda plná dusičnanů, škodlivin z hnojiv a pesticidů nekontrolovaně vtékající do laguny způsobily doslova smrtící koktejl pro tento křehký ekosystém. Průzračná voda plná života se tak změnila v kalnou past, ve které postupně vyhasíná veškerý život v důsledku přemnožení škodlivých řas a mikroorganismů.

Ekologická katastrofa v roce 2016

V roce 2016 došlo k ekologické katastrofě známé jako „zelená polévka“, která se zapsala do historie nevratných změn. Během této události došlo vlivem dusíku a fosforu z agroprůmyslu k tak silnému přemnožení řas, že ze dna laguny zmizela většina mořské trávy tolik důležitá pro okysličení a podmořský život.

Ekologická katastrofa v roce 2019 a 2021

Po přívalových deštích v roce 2019 došlo k naprostému kolapsu rovnováhy uvnitř laguny, což mělo za následek masivní úhyn mnoha druhů živočichů v důsledku udušení. Tuny mrtvých ryb, krevet a mořských koníků pokryly břehy slavné La Mangy, což mělo fatální dopad na život, ceny nemovitostí, rybolov, turistický ruch a živobytí tisíců lidí. Následně se veřejnost vyděsila nad rozsahem této hrozby, propukly obrovské demonstrace pod heslem SOS Mar Menor a byl zahájen soudní proces proti politikům, veřejným činitelům a podnikatelům v agrobyznysu. Podobná událost se znovu opakovala v roce 2021.

Život v laguně po zničení 2019 – zdroj videa ANSE https://www.asociacionanse.org/

Záchranné kroky

Situace je nyní natolik vážná, že vláda pod tlakem ekologů, vědců a veřejnosti začala konečně přistupovat k záchranným krokům. Patří mezi ně vytvoření ochranného pásma, vyvlastnění zemědělských pozemků, ukončení nelegálního zavlažování a pěstování, instalace filtrů odstraňujících dusičnany a také obnova mokřadů zadržujících přebytečnou vodu mířící do laguny v období dešťů.

Podle ekologů a vědců je však na úplnou záchranu laguny pozdě, protože již došlo k nevratným změnám v tomto nesmírně vzácném a křehkém ekosystému.

A tak se kdysi nádherná laguna Mar Menor a věhlasné letovisko mezi dvěma moři La Manga staly hlavní tváří smutného příběhu o lhostejné politice, protěžování zájmových skupin a silně pokřivenému dotovanému zemědělství zásobujícím celou Evropu. To vše v zájmu peněz a s naprostou ztrátou vědomí, že Země nepatří člověku, ale člověk patří zemi…

S úctou a ♥ na dlani

vaše Judit (Ate)Lyerová

Zkáza Mar Menor

Zdroj fotografie: historiesdemar.org

Pláže La Manga

Zdroje:

https://interactius.ara.cat/es/reportajes/ara-diumenge/murcia/desastre-ambiental-murcia-manga-mar-menor
https://www.eldiario.es/interferencias/mar-menor-derechos-naturaleza_132_6153592.html
https://rebelion.org/el-mar-menos-cronica-de-un-desastre-mas-que-anunciado/
https://especiales.datadista.com/medioambiente/desastre-mar-menor/eng/
https://www.retema.es/actualidad/mayor-renaturalizacion-del-mar-menor-expropiacion-31-millones-metros-cuadrados-carmoli
https://www.ondacero.es/emisoras/murcia/murcia/noticias/ministerio-inicia-esta-semana-tramitacion-ambiental-tres-filtros-verdes-mar-menor_2022112863847dc2bef62f000120ce64.html
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=hDdvKJjIevY

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *